ELECTRIC PICNIC 2018

Electric Picnic stage times announced!

All roads lead to Stradbally

Leinster Leader reporter

Reporter:

Leinster Leader reporter

Email:

editor@leinsterleader.ie

Electric Picnic stage times announced!

Electric Picnic is in the air in Laois as Stradbally gets set to welcome over 50,000 people this weekend. 

The stage times for the Electric Picnic weekend are here!

MAIN STAGE
Friday
10.40pm-midnight – Kendrick Lamar
9-10pm – Walking on Cars
7.30-8.30pm – Chvrches
6-7pm – Ash
5-5.30pm – Brand New Friend

Saturday
12.15-1.30am – Massive Attack
10.30-11.30pm – NERD
8.45-9.45pm – Dua Lipa
7-8pm – Gavin James
5.15-6.15pm – Mavis Staples
3.30-4.30pm – Gomez
1.45-2.45pm– Hudson Taylor

Sunday
10.30pm-midnight – The Prodigy
8.45-9.45pm – Picture This
7-8pm – George Ezra
5.30-6.30pm – Chic with Nile Rodgers
4.15-5pm – Garbage
2.30-3.30pm – Inner Circle
1-2pm – Dublin Gospel Choir

BODY & SOUL
Friday
2.45-3.45am – Bon Voyage
1.15-2.15am – Bitch Falcon
11.45-12.45pm – Super Extra Bonus Party
10.15-11.15pm – Bad Bones
8.45-9.45pm – The Brummies
7.15-8.15pm – Roe
6-6.45pm – Paddy Hanna
5-5.30pm – Hvmmingbyrd

Saturday
2.30-3.30am – Youngr
midnight-1am – Ryan Vail
10.45-11.30pm – Gundelach
9.15-10pm – Halo Maud
8-8.45pm – The Modern Strangers
6.45-7.30pm – Laoise
5.30-6.15pm – Pillow Queens
4.15-5pm – Lilla Vargen
3-3.45pm – O Emperor
1.45-2.30pm – Slow Place Like Home
12.45-1.15pm – Tracy Bruen
12.15-12.45pm – The Blue Notes

Sunday
2.55-3.45am – Daithí
1.15-2.15am – RSAG
midnight-12.45am – Hak Baker
10.45-11.30pm – Soulé
9.30-10.15pm – Ruby Empress
8.15-9pm – Fontaines DC
7-7.45pm – David Keenan
5.45-6.30pm – James Canty
4.30-5.15pm – Barq
3.15-4pm – Oscar Jerome
2-2.45pm – Sleep Thieves
1-1.30pm – Orchic Collective

OTHER VOICES
Friday
10.30-11.10pm – David Kitt
9.30-10pm – Special guest
8.20-9pm – Seamus Fogarty
7.10-7.50pm – David Keenan
6.10-6.40pm – Dowry
5.10-5.40pm – The Murder Capital
4-4.40pm – Booka Brass

Saturday
11.50pm-12.40am – Kojaque
10.30-11.20pm – Jafaris
9.30-10pm – TBC
8.30-9pm – Special guest
7-7.40pm – whenyoung
5.50-6.30pm – Stella Donnelly
4.40-5.20pm – Soak
3.30-4.10pm – Halo Maud
2.30-3pm – Special guest
1.30-2pm – Inhaler

Sunday
9.45-10.25pm – Kormac + ICO
8.20-9pm – Columbia Mills
7.20-7.50pm – TBC
6.20-6.50pm – Gwenno
5.10-5.50pm – Lost Brothers
4-4.40pm – Ye Vagabonds

RANKIN’S WOOD
Friday
8.30-9.45pm – 2FM Live: The Story of Hip Hop Part 3

Saturday
11pm-12.30am – Nina Kraviz
9.30-10.30pm – King Krule
8-9pm – Mount Kimbie
6.30-7.30pm – Tom Misch
5.15-6pm – Dermot Kennedy
4.00-4.45pm – Maggie Rogers
2.45 - 3.30pm – Mik Pyro
1.30-2pm – Laoise

Sunday
10.30pm-midnight – DJ Koze
9-10pm – Death Grips
7.30-8.30pm – The Blaze
6-7pm – Denis Sulta
4.45-5.30pm – Stefflon Don
3.30-4.15 pm– Wild Youth
2.30-3pm – Columbia Mills
1.30-2pm – Sorcha Richardson